Copyright©1995-2017 opdate 27/6 2017.

Metal Speedway League fredag aften

  • Varde - Slangerup

Resultat fra SWC Kvalifikation i Riga, Letland

Letland vandt stort på hjemme bane i Riga, med 52 piont, nr. to blev Frankrig med 36 piont, fuld resultat her.

Metal Speedway League onsdag aften

  • Esbjerg - Slangerup
  • Grinsted - Fjelsted

Foto fra SGP Horsens her.

Resultat Metal Speedway League onsdag aften

  • Slangerup - Esbjerg 45 -39
  • Fjelsted - Holsted 39 - 48
  • Varde - Grinsted 46 - 41

Resultat Metal Speedway League fredag aften

  • Holstebro - Holsted 40 - 46

Resultat Metal Speedway League onsdag aften

  • Esbjerg - Varde 53 - 31
  • Fjelsted - Holstebro 45 - 39

Metal Speedway League fredag aften

  • Holstebro - Holsted Aflyst Regn
  • Varde - Slangerup Aflyst Regn

Metal Speedway League onsdag aften

  • Slangerup - Grinsted Aflyst Regn
  • Fjelsted - Holstebro Aflyst Regn

Dansk Sejre i Pfingstpokal i Güstrow, Søndag aften.

Mikkel Bech vandt dette løb med 13 piont, forand de to tysker Michael Härtel og Kai Huckenbeck. Patrick Hansen var osse med, blev nr. 10 med 6 piont og Mads Hansen blev sidst med ingen piont. Fuld resultat her.


Foto fra Metal Speedway League, DM Semifinale og U21 Hold VM Semifinale her.


Danmark videre til U21 Hold VM Finale.

Danmark vandt semifinale i Esbjerg med 24 piont, nr. 2 blev Sverige med 17 piont og 3er blev Tjekkiet med 11 piont. Sidst blev Norge med 8 piont. Der blev kørt 10 heat, grund regn.
I den anden semifinale i Pocking, blev Australien nr 1, med 47 piont, nr. 2 blev England med 40 piont og de to tyske hold blev nr. 3 og 4. Fuld resultat her.


Resultater Metal Speedway League fredag aften

  • Varde - Fjelsted 47 - 36

Resultat DM Semifinale 1/6 Glumsø, Top 10 til finale i Fjelsted.

  • 1. Hans Andersen Vissenbjerg 14p
  • 2. Anders Thomsen Fjelsted 11p +3
  • 3. Michael Jepsen Jensen Slangerup 11p +2
  • 4. Mikkel Michelsen Slangerup 10p
  • 5. Patrick Hansen Glumsø 9p
  • 6. Mikkel Bech Glumsø 9p
  • 7. Mads Korneliussen Outrup 9p
  • 8. Jonas B Andersen Brovst 8p
  • 9. Rene Bach Esbjerg 8p
  • 10. Jonas Jeppesen Holsted 7p
  • ----------------------
  • 11. Peter Kildemand Fjelsted 6p
  • 11. Mikkel B Andersen Brovst 6P
  • ----------------------
  • 13. Nikolaj Busk Jakobsen Fjelsted 5p
  • 14. Ulrich Østergaard Holstebro 3P
  • 15. Jesper Søgaard Glumsø 3p
  • 16. Martin Steen Hansen Holsted 1p
  • ----------Heatskema her.

Resultater Metal Speedway League onsdag aften

  • Grinsted - Holsted 48 - 38
  • Slangerup - Fjelsted 46 - 38
  • stillingen her.

Resultat U21 EM Semifinale/Nordisk Mesterskab i Svenske Avesta. Top 6 til finalen ved U21 EM.

  • 1. Patrick Hansen 14p (3,3,3,3,2)
  • 2. Frederik Jakobsen 12p (3,3,1,2,3)
  • 3. Mikkel B Andersen 11p +3 (2,1,3,3,2)
  • 4. Andreas Lyager Hansen 11p +F (3,3,2,Fx,3)
  • 5. Kenny Wennerstam 11p +R (1,3,2,3,2)
  • 6. Joel Andersson 9p +3 (1,1,3,3,1)
  • 7. Jonas Jeppesen 9p +2 (2,2,X,2,3)
  • 8. Filip Hjelmland 8p (1,2,2,0,3)
  • 9. Tim Sørensen 8p (2,2,3,1,R)
  • 10. Alexander Woentin 6p (3,F,1,2,T)
  • 11. Glenn Moi 6p (0,1,1,2,2)
  • 12. Lasse Fredriksen 5p (1,Fx,2,1,1)
  • 13. Jooa Partanen 4p (0,2,0,1,1)
  • 14. Joel Kling 3p (2,0,1,Fx,N)
  • 15. Espen Sundvor 1p (0,R,0,1,0)
  • 16. Henri Ahlbom 1p (0,1,R,0,R)
  • 17. Johannes Stark 1p (1)
  • 18. Henrik Bergström 0p (0)

Metal Speedway League fredag aften 26/5

  • Holstebro - Grinsted 43 - 41

Resultater Metal Speedway League onsdag aften

  • Fjelsted - Slangerup 46 - 44
  • Holsted - Esbjerg 40 - 43
  • Grinsted - Holstebro 50 - 37
  • stillingen her.
  • ----------------
  • Matchen Holsted - Esbjerg. Indstillet efter heat 8 ved stillingen 22-25 Grunden styrt i Heat 3 og Heat 7. Fuldstændig umulig bane. Tør og fuld af huller

Så lykkes det at få en dansker vidre til U21 VM finalerne, da sidste kvalifikation blev kørt i Terenzano, hvor Andreas Lyager blev sammlet 4 med 12 piont, hvor 4 mand var ude i en omkørsel og her sluttede Andreas sidst. 4 gik vidre.
Her i dag har den internationale motorunion FIM valt tre wild cards til serien, som blev Patrick Hansen, Max Fricke U21 vm 2016 og Alexander Woentin. Se link her.


Resultat U21 Kvalifikation hvor det ikke gik så godt for de danske fraver. I fredags Kval. 1 Pardubice, blev der kørt om 4 pladser, hvor Jonas Jeppesen blev nr. 5 og Patrick Hansen blev nr. 6 lige uden for top 4. I den anden om lørdagen, Kval. 3 Eskilstuna. Blev Frederik Jakobsen nr. 7 og Tim Sørnsen blev nr. 10. Sidste Kvalifikation bliver kørt i dag, hvor Andreas Lyager er med i Terenzano Italien. Link til heatskema her.


To Dansker videre fra SEC Challengen, som blev kørt i Gorican 20/5 Kenneth Bjerre blev nr. 2 og Nicolai Klindt blev nr. 3 og dem som ikke gik vidre blev nr. 8. Mikkel B. Jensen og nr. 10. Michael Jepsen Jensen. Fuld Resultat her.


Resulatat 1 Division 500 ccm Slangerup 20/5

  • 1. Grinsted 37p
  • 2. Brovst 33p
  • 3. Slangerup 27p
  • 4. Holsted 23p

Resultater Metal Speedway League onsdag aften

  • Slangerup - Varde 50 - 34
  • Esbjerg - Holstebro 44 - 40
  • stillingen her. Foto fra Slangerup her.

Resultat DM Kvartfinale 1 Grinsted 12/5

  • 1. Anders Thomsen Munkebo 15p
  • 2. Jonas Andersen Esbjerg 13p
  • 3. Rene Bach Esbjerg 13p
  • 4. Nikolaj Busk Jakobsen Fjelsted 11p
  • 5. Jonas Jeppesen Holsted 8p +3
  • 6. Patrick Hansen Glumsø 8p +2
  • 7. Andreas Lyager Slangerup 8p +1
  • 8. Claus Vissing Grinsted 7p
  • 9. Martin Steen Hansen Holsted 7p
  • 10. Kasper Andersen Esbjerg 7p
  • 11. Morten Risager Holstebro 6p
  • 12. Kasper Lykke Nielsen Holstebro 6p
  • 13. Jonas Seifert-Salk Slangerup 4p
  • 14. Emil Engstrøm Grinsted 4p
  • 15. Tim Sørensen Esbjerg 3p
  • 16. Peter Karger Fjelsted 0p
  • 17. Mark Beyer Fjelsted 0p
  • 18. Emil Pørtner 0p Brovst

Resultat DM Kvartfinale 2 Grinsted 12/5

  • 1. Patrick Hougaard Fjelsted 13p
  • 2. Mikkel Bech Jensen Glumsø 12p
  • 3. Ulrich Østergaard Holstebro 11p
  • 4. Lasse Bjerre Holstebro 11p
  • 5. Jesper Søgaard Glumsø 10p +3
  • 6. Mikkel B. Andersen Brovst 10p +2
  • 7. Rasmus Jensen Holsted 9p
  • 8. Sam Jensen Holsted 7p
  • 9. Frederik Jakobsen Fjelsted 7p
  • 10. Mathias Nielsen Esbjerg 6p
  • 11. Mads Hansen Varde 6p
  • 12. Jacob Bukhave Fjelsted 6p
  • 13. Emil Grøndal Grinsted 4p
  • 14. Marc Randrup Varde 4p
  • 15. Jonas Jensen Esbjerg 2p
  • 16. Tobias Thomsen Holstebro 1p
  • 17. Morten Pipenbrinck 0p
  • 18. Dennis Pedersen 0p


Metal Speedway League onsdag aften 10/5

  • Holsted - Grinsted 49 - 35
  • Fjelsted - Varde Udsat Ny dato
  • stillingen her.
  • Munkebo har trukket sit hold fra speedwayliga.
  • Se link her.

Leon Madsen gik vidre fra kvartfinale i Zarnowicy, hvor Leon lavet 10 piont og blev nr. 7


Resultat SGP Kvartfinale Esbjerg 6/5

  • 1. Piotr Pawlicki 12p
  • 2. Kenneth Bjerre 11p +3
  • 3. Kai Huckenbeck 11p +2
  • 4. Kjastas Puodzuks 11p +1
  • 5. Chris Harris 10p
  • 6. Peter Ljung 10p
  • 7. Michael Jepsen Jensen 9p +3
  • -------------------------------------
  • 8. Mikkel Michelsen 9p +2
  • 9. Sam Masters 9p +1
  • 10. Timo Lahti 6p
  • 11. Jacob Thorssell 5p
  • 12. Rasmus Jensen 5p
  • 13. Daniel King 5p
  • 14. Andriej Kudriaszow 3p
  • 15. Glenn Moi 2p
  • 16. Tero Aarnio 2p
  • 17. Janusz Kolodziej 0p
  • 18. Rene Bach DNR
  • -------------
  • Heatskema her og foto fra matchen her.

I Franske Lamothe-landerron blev sidste semifinale til SEC kørt og Nicolai Klindt blev nr. 2 med 12p og vidre deltagelse. Nikolai Busk Jakobsen var ude i en omkørelse om sidste plads, men blev sidst i dette heat. Resultat her.


Metal Speedway League fredag aften 5/5

  • Munkebo - Fjelsted
  • Denne match er ikke blivet kørt grund miljø, se link her.

Resultater SEC Semifinaler 1/5.

Der blev kørt semifinaler til vidre deltaget til SEC serien, hvor 6 Dansker var til start. Ud af de 6 startene gik 3 vidre til næste runde. De 3 som gik vidre blev Mikkel B. Jensen, Michael Jepsen Jensen og Kenneth Bjerre. se link her med heatskema


Resulat U21 Dansk VM og EM Kvalifikation i Holstebro 30/4

  • 1. Frederik Jakobsen Fjelsted 13p
  • 2. Andreas Lyager Slangerup 11p
  • 3. Jonas Jeppesen Holsted 10p
  • 4. Tim Sørensen Esbjerg 10p
  • 5. Martin Steen Hansen Holsted 9p
  • 6. Patrick Hansen Glumsø 9p
  • 7. Mikkel B. Andersen Brovst 9p
  • 8. Kasper Andersen Esbjerg 8p
  • 9. Michael Thyme Outrup 7p
  • 10. Emil Engstrøm Esbjerg 7p
  • 11. Sam Jensen Holsted 6p
  • 12. Jonas Jensen Esbjerg 6p
  • 13. Mads Hansen 5p
  • 14. Christian Thysen Outrup 5p
  • 15. Jonas Selfert-salk Slangerup 3p
  • 16. Matias Nielsen Esbjerg 1p
  • 17. Lasse Pørtner Brovst 0p
  • 18. Sebastian Mortensen Holsted DNR

Glumsø 1 division

Resultat 1 division 500ccm i Glumsø 29/4

  • 1. Glumsø 33p
  • 2. Holksted 32p
  • 3. Slangerup 32p
  • 4. Holstebro 22p
  • heatskema her

Resultat 2 division 500 ccm i Glumsø 29/4

  • 1. Holstebro 29p
  • 2. Esbjerg 25p
  • 3. Vojens 19p
  • 4. Glumsø 12p
  • Heatskema her

Resultat Metal Speedway League match fredag aften.

  • Holstebro - Varde 40 - 43
  • stillingen her.

Resultat Metal Speedway League onsdag aften.

  • Holsted - Slangerup 46 - 38
  • Esbjerg - Grinsted 52 - 35

Landstrænersteamet og Speedway sportskommissionen her udtaget kører til vidre VM- og EM-kvalifikation.

  • Til SGP.
  • Esbjerg: Michael Jepsen Jensen Slangerup, Kenneth Bjerre Holstebro og Mikkel Michelsen Slangerup.
  • Reserver Rasmus Jensen Holsted og Rene Bach Esbjerg.
  • Zarnovica: Leon Madsen Holstebro.
  • Abensberg: Peter Kildemand Fjelsted og Hans Andersen Munkebo
  • til SEC.
  • Rasmus Jensen Holsted, Patrick Hougaard Fjelsted, Michael Jepsen Jensen Slangerup,
  • Mikkel Michelsen Slangerup, Kenneth Bjerre Holstebro, Nikolaj Busk Jacobsen Fjelsted
  • og Nicolai Klindt Esbjerg.
Linke til DMU side.

Dansk VM- og EM-kvalifikation i fredags blev ikke kørt færdigt fordi banen ikke var til at kører på. Der blev kørt 2 heat og der efter ville kører ikke forsœtte matchen. Der vil ikke blive en ny dato og DMU vil her med udtage 6 kører til SGP kvalifiktion og 6 kører til SEC kvalifiktion.

  • heat 1 1. Gul Rasmus Jensen 2. Bl å Mikkel Michelsen 3. Hvid Patrick Hougaard 4. Rød Lasse Bjerre
  • heat 2 1. Rød Nikolaj Busk Jakobsen 2. Hvid Mads Korneliussen 3. Blå Ulrich Østergaard 4. Gul Hans Andersen

Start liste VM- og EM-kvalifikation i Slangerup 21/4 start kl. 19.00

  • 1. Lasse Bjerre Holstebro
  • 2. Mikkel Michelsen Slangerup
  • 3. Patrick Hougaard Fjelsted
  • 4. Rasmus Jensen Holsted
  • 5. Nikolaj Busk Jakobsen Fjelsted
  • 6. Mads Korneliussen Varde
  • 7. Kenneth Hansen Slangerup
  • 8. Hans Andersen Munkebo
  • 9. Nicolai Klindt Esbjerg
  • 10. Kenneth Bjerre Holstebro
  • 11. Rene Bach Esbjerg
  • 12. Claus Vissing Grinsted
  • 13. Leon Madsen Holstebro
  • 14. Mikkel Bech Glumsø
  • 15. Michael Jepsen Jensen Slangerup
  • 16. Peter Kildemand Fjelsted
  • Reserver
  • 17. Ulrich Østergaard Holstebro
  • 18. Kasper Lykke Nielsen

Resultat 500ccm Mikkel B. Cup, Glumsø 8/4

  • 1. Jesper Søgaard Glumsø 14p
  • 2. Marc Randrup Outrup 12p +3
  • 3. Jacob Bukhave Fjelsted 12p +2
  • 4. Mikkel B. Jensen Glumsø 12p
  • 5. Jonas Seifert-Salk Slangerup 11p
  • 6. Emil Engstrøm Grinsted 9p
  • 7. Marius Nielsen Glumsø 8p
  • 8. Michael Thyme Outrup 8p
  • 9. Andreas Jensen Fjelsted 8p
  • 10. Jacob Højmark Fjelsted 5p
  • 11. Rasmus Højmark Fjelsted 5p
  • 12. Kasper Koldsgaard Brovst 5p
  • 13. Jannik B. Sørensen Esbjerg 4p
  • 14. Carsten Hansen Slangerup 4p
  • 15. Nicklas Clausen Holsted 2p
  • 16. Nikolaj Jensen Glumsø 0p

Resultat 85ccm Mikkel B. Cup, Glumsø 8/4

  • 1. Marcus Birkemose Odin 15p
  • 2. Melf Ketelsen Holsted 14p
  • 3. Casper Henriksson Vetlanda 12p +3
  • 4. Mathias Karlsen Vissenbjerg 12p +2
  • 5. Rune Thorst Glumsø 9p
  • 6. Esben Sola Elgane 8p
  • 7. Noel Wahlquist Vestervik 8p
  • 8. Silas Hoegh Slangerup 6p
  • 9. Magnus Kiel Jensen Esbjerg 6p
  • 10. Jesper Knudsen Silkeborg 6p
  • 11. Malthe Vang Fonnesbech Glumsø 5p
  • 12. Nicklas Larsen Fjelsted 5p
  • 13. Sebastian Thomsen Munkebo 5p
  • 14. Hjalte Nygaard Fredericia 4p
  • 15. Patrick Skaarup Slangerup 4p
  • 16. Theo Johansson Vetlanda DNR