Copyright©1995-2017 opdate 30/4 2017.

Resulat U21 Dansk VM og EM Kvalifikation i Holstebro 30/4

  • 1. Frederik Jakobsen Fjelsted 13p
  • 2. Andreas Lyager Slangerup 11p
  • 3. Jonas Jeppesen Holsted 10p
  • 4. Tim Sørensen Esbjerg 10p
  • 5. Martin Steen Hansen Holsted 9p
  • 6. Patrick Hansen Glumsø 9p
  • 7. Mikkel B. Andersen Brovst 9p
  • 8. Kasper Andersen Esbjerg 8p
  • 9. Michael Thyme Outrup 7p
  • 10. Emil Engstrøm Esbjerg 7p
  • 11. Sam Jensen Holsted 6p
  • 12. Jonas Jensen Esbjerg 6p
  • 13. Mads Hansen 5p
  • 14. Christian Thysen Outrup 5p
  • 15. Jonas Selfert-salk Slangerup 3p
  • 16. Matias Nielsen Esbjerg 1p
  • 17. Lasse Pørtner Brovst 0p
  • 18. Sebastian Mortensen Holsted DNR

Glumsø 1 division

Resultat 1 division 500ccm i Glumsø 29/4

  • 1. Glumsø 33p
  • 2. Holksted 32p
  • 3. Slangerup 32p
  • 4. Holstebro 22p
  • heatskema her

Resultat 2 division 500 ccm i Glumsø 29/4

  • 1. Holstebro 29p
  • 2. Esbjerg 25p
  • 3. Vojens 19p
  • 4. Glumsø 12p
  • Heatskema her

Resultat Metal Speedway League match fredag aften.

  • Holstebro - Varde 40 - 43
  • stillingen her.

Resultat Metal Speedway League onsdag aften.

  • Holsted - Slangerup 46 - 38
  • Esbjerg - Grinsted 52 - 35

Landstrænersteamet og Speedway sportskommissionen her udtaget kører til vidre VM- og EM-kvalifikation.

  • Til SGP.
  • Esbjerg: Michael Jepsen Jensen Slangerup, Kenneth Bjerre Holstebro og Mikkel Michelsen Slangerup.
  • Reserver Rasmus Jensen Holsted og Rene Bach Esbjerg.
  • Zarnovica: Leon Madsen Holstebro.
  • Abensberg: Peter Kildemand Fjelsted og Hans Andersen Munkebo
  • til SEC.
  • Rasmus Jensen Holsted, Patrick Hougaard Fjelsted, Michael Jepsen Jensen Slangerup,
  • Mikkel Michelsen Slangerup, Kenneth Bjerre Holstebro, Nikolaj Busk Jacobsen Fjelsted
  • og Nicolai Klindt Esbjerg.
Linke til DMU side.

Dansk VM- og EM-kvalifikation i fredags blev ikke kørt færdigt fordi banen ikke var til at kører på. Der blev kørt 2 heat og der efter ville kører ikke forsœtte matchen. Der vil ikke blive en ny dato og DMU vil her med udtage 6 kører til SGP kvalifiktion og 6 kører til SEC kvalifiktion.

  • heat 1 1. Gul Rasmus Jensen 2. Bl å Mikkel Michelsen 3. Hvid Patrick Hougaard 4. Rød Lasse Bjerre
  • heat 2 1. Rød Nikolaj Busk Jakobsen 2. Hvid Mads Korneliussen 3. Blå Ulrich Østergaard 4. Gul Hans Andersen

Start liste VM- og EM-kvalifikation i Slangerup 21/4 start kl. 19.00

  • 1. Lasse Bjerre Holstebro
  • 2. Mikkel Michelsen Slangerup
  • 3. Patrick Hougaard Fjelsted
  • 4. Rasmus Jensen Holsted
  • 5. Nikolaj Busk Jakobsen Fjelsted
  • 6. Mads Korneliussen Varde
  • 7. Kenneth Hansen Slangerup
  • 8. Hans Andersen Munkebo
  • 9. Nicolai Klindt Esbjerg
  • 10. Kenneth Bjerre Holstebro
  • 11. Rene Bach Esbjerg
  • 12. Claus Vissing Grinsted
  • 13. Leon Madsen Holstebro
  • 14. Mikkel Bech Glumsø
  • 15. Michael Jepsen Jensen Slangerup
  • 16. Peter Kildemand Fjelsted
  • Reserver
  • 17. Ulrich Østergaard Holstebro
  • 18. Kasper Lykke Nielsen

Resultat 500ccm Mikkel B. Cup, Glumsø 8/4

  • 1. Jesper Søgaard Glumsø 14p
  • 2. Marc Randrup Outrup 12p +3
  • 3. Jacob Bukhave Fjelsted 12p +2
  • 4. Mikkel B. Jensen Glumsø 12p
  • 5. Jonas Seifert-Salk Slangerup 11p
  • 6. Emil Engstrøm Grinsted 9p
  • 7. Marius Nielsen Glumsø 8p
  • 8. Michael Thyme Outrup 8p
  • 9. Andreas Jensen Fjelsted 8p
  • 10. Jacob Højmark Fjelsted 5p
  • 11. Rasmus Højmark Fjelsted 5p
  • 12. Kasper Koldsgaard Brovst 5p
  • 13. Jannik B. Sørensen Esbjerg 4p
  • 14. Carsten Hansen Slangerup 4p
  • 15. Nicklas Clausen Holsted 2p
  • 16. Nikolaj Jensen Glumsø 0p

Resultat 85ccm Mikkel B. Cup, Glumsø 8/4

  • 1. Marcus Birkemose Odin 15p
  • 2. Melf Ketelsen Holsted 14p
  • 3. Casper Henriksson Vetlanda 12p +3
  • 4. Mathias Karlsen Vissenbjerg 12p +2
  • 5. Rune Thorst Glumsø 9p
  • 6. Esben Sola Elgane 8p
  • 7. Noel Wahlquist Vestervik 8p
  • 8. Silas Hoegh Slangerup 6p
  • 9. Magnus Kiel Jensen Esbjerg 6p
  • 10. Jesper Knudsen Silkeborg 6p
  • 11. Malthe Vang Fonnesbech Glumsø 5p
  • 12. Nicklas Larsen Fjelsted 5p
  • 13. Sebastian Thomsen Munkebo 5p
  • 14. Hjalte Nygaard Fredericia 4p
  • 15. Patrick Skaarup Slangerup 4p
  • 16. Theo Johansson Vetlanda DNR

2016.

  • 2017.
  • Kval. runde
  • 1/7 Event 1 King's Lynn
    England, Australien, USA og Tjekkiet
  • 4/7 Event 2 Västervik
    Sverige, Danmark, Rusland og vinder kval. runde
  • 7/7 Race Off Leszno
  • 8/7 Finale Leszno
    Polen

U21 Speedway championship 2017.

  • 19/5 Kval. Pardubice
  • 19/5 Kval. Kumla
  • 20/5 Kval. Badia Calavena
  • -----------------------------------
  • 23/7 Finale 1 Swindon
  • 8/9 Finale 2 Gustrow
  • 29/9 Finale 3 Pardubice

U21 Team Championship 2017

  • 3/6 Semifinale 1 Fjelsted
  • 3/6 Semifinale 2 Pocking
  • --------------------------------
  • 2/9 Finale Rybnik